Dzień Skupienia 2013

Dzień Skupienia dla Apostolstwa Modlitwy

W sobotę 9 listopada 2013 r. ks. Piotr Karpiński zorganizował Dzień Skupienia dla Apostolstwa Modlitwy z parafii p.w. Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze. Rozpoczął się on w kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa – w samo południe - Eucharystią sprawowaną w intencjach członków AM. Nawiązując do liturgii dnia i przypadającego święta - Rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej- ks. Piotr - opiekun naszej grupy AM, w homilii uzmysłowił istotę, znaczenie, sens i przeznaczenie kaplic i świątyń, które od wieków są budowane w tradycji chrześcijańskiej. Są one uprzywilejowanym miejsce obecności Boga, ale też uprzywilejowanym miejscem modlitwy; powinniśmy starać się przebywać tu w obecności Boga nie tylko podczas sprawowanej liturgii ale też poza nią. W formacji duchowej członków AM – czyli wspólnoty mającej modlitwę wpisaną nie tylko w nazwę ale i w zobowiązania wynikające z przynależności do niej- ważne jest nie tyle odczytywanie czy recytowanie różnych (zazwyczaj pięknych i głębokich w treści) tekstów modlitw, ale zatrzymanie się w dialogu miłości serca człowieka przy Sercu Boga.

Warunkiem takiego spotkania jest przede wszystkim wyciszenie („wyjście na pustynię”) i otwarcie się na Boga przemawiającego w głębi serca człowieka. A „wszystkie nasze dzienne sprawy”, które tak bardzo nas przytłaczają, zakłócają spokój, często „zatruwają” życie, są przyczyną udręki oraz powodują rozproszenia na modlitwie…i są w niej obecne bardziej niż Pan  Bóg? Nie można być wobec nich obojętnym; wręcz przeciwnie - trzeba się z nimi uporać, przedstawić je Panu…by potem posłuchać sercem, co On ma nam w tym względzie do powiedzenia.

Jak trudno jest we współczesnym świecie wszechobecnych dźwięków i obrazów czy telefonów komórkowych  o skupienie i wewnętrzne wyciszenie, mogliśmy – po raz kolejny- przekonać się podczas adoracji Pana Jezusa (z „nakazu” Ks. Piotra – w „totalnej ciszy”) wystawionego w Najświętszym Sakramencie. Na zakończenie adoracji – w kończącym się Roku Wiary- ks. Piotr dokonał aktu odnowienia naszych przyrzeczeń chrztu św. i przypomniał modlitwy z obrzędu udzielania tego sakramentu. Tym samym wprowadził nas w tematykę nadchodzącego roku liturgicznego pod hasłem „Wierzę w Syna Bożego”, wskazującego na wiarę i chrzest, które prowadzą do świadectwa. Dopełnieniem liturgicznej części Dnia Skupienia było błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem, którego – na znak osobistego spotkania z Panem Jezusem- ks. Piotr udzielił każdemu osobno.

Wobec Pana Boga i wspólnoty Kościoła wyraziliśmy wdzięczność Ks. Piotrowi Karpińskiemu za pomysł i inicjatywę wyrwania nas –prawie samych kobiet- z sobotniego zabiegania; byliśmy zaskoczeni bogactwem przeżyć – tych zwykłych „ludzkich” i duchowych- których doświadczyliśmy przez posługę naszego kapłana. Nasza wdzięczność jest tym większa, że mamy świadomość wielości codziennych obowiązków, które kapłani mają w swojej posłudze. Dziękujemy nie tylko za ten Dzień Skupienia ale też za systematyczną formację, którą ks. Piotr prowadzi w środy, głosząc kazania podczas wieczornej Eucharystii.

Druga część Dnia Skupienia odbyła się w salce na plebanii, gdzie miała miejsce agapa. Był to czas radosnego dzielenia się nie tylko sprawami wiary ale wszystkiego, co dotyczy naszej codzienności. Z rąk ks. Piotra otrzymaliśmy małe ale cenne książeczki „Z okazji chrztu”, zawierające m.in. krótkie i rzeczowe odpowiedzi na konkretne pytania dot. udzielania tego sakramentu we współczesnej rzeczywistości Kościoła.

Należy jeszcze nadmienić, że w I. cz. Dnia Skupienia dla AM wzięły udział przedstawicielki kl. II młodzieży gimnazjalnej, która – zgodnie z zaleceniem ks. Proboszcza- ma włączyć się do wybranej grupy parafialnej, aby poznać jej formację i formy działalności.

Animator AM - Brygida Gucwa