II Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego i X Tydzień Biblijny

Tydzien BiblijnyNiedziela Biblijna -15 kwietnia 2018 roku- była też II Narodowym Dniem Czytania Pisma Świętego. Jest to ogólnopolska inicjatywa Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II oraz Fundacji im. Rodziny Ulmów„Soar” i Fundacji „Dabar” (tzn. „Słowo”- Dialog Kultur i Religii Pogranicza Polski, Ukrainy i Słowacji).

Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego ma za zadanie ukazywać Pismo Święte jako kod kulturowy chrześcijańskiej Polski i Europy. Pomaga w odkrywaniu zalet wspólnotowego czytania Biblii i uczy, jak ukierunkowywać modlitwę i medytację na wybraną księgę oraz jak poddawać się szczególnej refleksji nad wybranym fragmentem Słowa Bożego.

Celem inicjatywy jest także pokazywanie osób, znanych ze swej służby dobru wspólnemu, osiągnięć zawodowych lub sportowych, które w swoim życiu inspirują się Słowem Bożym.

I Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego odbył się 30 kwietnia 2017 roku. Jego hasło „Weź i czytaj!” zachęcało do lektury Listu św. Pawła do Galatów. Natomiast II Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego - 15 kwietnia 2018 roku - odbył się pod hasłem „Weźmijcie Pismo Święte” i promował czytanie Listu św. Pawła do Rzymian. Wydarzenie to ma charakter ogólnopolski i było przeżywane nie tylko w kościołach ale także w niektórych świeckich instytucjach, stowarzyszeniach, placówkach dydaktyczno-wychowawczych, organizacjach i ruchach.

W naszej parafii akcja czytania Listu do Rzymian trwała cały Tydzień Biblijny(15-22 kwietnia). Obchodzony był pod hasłem związanym z rokiem duszpasterskim: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”.  Nawiązuje ono do wydarzenia z życia apostołów, którzy pośród prześladowań ze strony Żydów modlili się do Boga o pomoc. I – jak pisze św. Łukasz: „wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym i głosili odważnie słowo Boże” (por. Dz 4,31).

Po Eucharystii był rozdawany „Chleb życia”, czyli pojedyncze fragmenty Pisma Świętego, by wierni mogli zabrać je do domu, odszukać zaznaczony tekst we własnej Biblii, uważnie przeczytać, rozważyć w kontekście swojego powołania i aktualnej sytuacji życiowej. Wskazane  też nauczenie się go na pamięć i przywoływanie w codziennej modlitwie.

Narodowy dzien Czytania Pisma Swietego