Przywrócić i przekazać pamięć historyczną

2 września b.r. w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze odbyły się uroczystości z okazji przypadającego 1 września Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, kiedy Polacy oddają hołd obrońcom Ojczyzny i wspominają wszystkich tych, którzy walcząc o Polskę zginęli na polach bitew. Obchody w naszym mieście przygotowało Starostwo Powiatowe. Oprócz mieszkańców miasta i powiatu kamiennogórskiego, w uroczystościach uczestniczyli weterani i kombatanci walk o niepodległość naszej Ojczyzny,władze powiatu, dyrektorzy szkół oraz młodzież klas mundurowych ZSZiO z pocztem sztandarowym. Obecne były także poczty sztandarowe Związku Kombatantów, Komendy Powiatowej Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Narodowych Sił Zbrojnych Ziemi Jeleniogórskiej orazKompanii Honorowej Garnizonu Wrocław.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą za Ojczyznę, której przewodniczył Proboszcz ks. kan. Piotr Smoliński. Eucharystię sprawował także ks. Andrzej Duda oraz odznaczony przez prezydenta RPKrzyżem Wolności i Solidarności ks. prał. Marian Kopko z Krzeszowa. W Słowie Bożym ks. Smoliński powiedział m. in. „Można udawać, aby coś osiągnąć, ale na dłuższą metę się nie da. Nie da się udawać patriotyzmu. My, Polacy wielokrotnie zdawaliśmy testy na patriotyzm, stając w obronie Ojczyzny. Wielu bohaterów mogło ulec pokusie udawania, by zachować swoje życie. Dziś dziękujemy Tym, którzy pokazali wzór, ideał miłości Ojczyzny – aż do oddania życia. Jest to też okazja, aby pochylić się nad naszą historią i zauważyć Tych, którzy nie udawali poświęcenia dla Ojczyzny. Naszym obowiązkiem jest przekazać historię następnym pokoleniom”.

Po Mszy świętej uczestnicy uroczystości zgromadzili się przy obelisku ku pamięci ofiar zamordowanych w niemieckich nazistowskich obozach pracy w Kamiennej Górze w latach 1940-45, który został ustawiony przy naszym kościele dzięki staraniom proboszcza śp. Ryszarda Dąbrowskiego.W 2013 roku w ziemi przy obelisku złożonourny z ziemią pobraną przez młodzież kamiennogórskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych spod krematorium w Gross- Rosen oraz z miejsc pracy, męczeństwa i pamięci narodowej, znajdujących się w Kamiennej Górze, w której była filia tego obozu. Teraz włożono tam trzy urny z ziemią z miejsc kaźni Polaków. Ziemię z Cmentarzy Katyńskich(Las Katyński, Miednoje, Charków i Bykownia)  oraz z Dołów Śmierci w Ponarach pod Wilnem zebrała w 2012 roku dziennikarka i fotoreporterka Jolanta Stopka, uczestniczka Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. Natomiast ziemia z Łączki została pobrana przed zespół profesora Krzysztofa Szwagrzyka podczas prac ekshumacjach na Warszawskich Powązkach. Rok temu, podczas Wielkiego Odpustu Krzeszowskiego przedstawiciele starostwa odebrali  urny z ziemią przesiąkniętą krwią Polaków, z zamiarem umieszczenia ich w miejscu publicznym, by w ten sposób przywrócić i utrwalić pamięć historyczną.

Uzupełnieniem obchodów Dnia Weterana Walk o Niepodległość RP był Apel Poległych i salwa honorowa, którą dla uczczenia bohaterów oddali żołnierze. Natomiast przedstawiciele uczestników uroczystości złożyli przy obelisku wiązanki biało-czerwonych kwiatów.

Warto przypomnieć-szczególnie młodemu pokoleniu, że w lesie w Ponarach pod Wilnem w latach 1941-44 oddziały SS, policji niemieckiej i kolaboracyjnej policji litewskiej zamordowały ok. 100 tys. osób- w tym ok. 70 tys. Żydów i 20 tys. Polaków. Ofiary przywożono pociągami i ciężarówkami, rozstrzeliwano i grzebano w głębokich do 10 metrów zbiornikach paliwa.

Natomiast Kwatera na Łączce jest miejscem, w którym od połowy 1948 roku chowane były potajemnie ciała ok. 250 więźniów więzienia mokotowskiego,mordowanych przez tzw. Informację Wojskową UB. Ofiarami byli głównie wojskowi, zajmujący niejednokrotnie także po wojnie wysokie stanowiska w Ludowym Wojsku Polskim. Na miejscu pochówkuurządzono potem kompostownię, następnie śmietnik, a w 1964 roku włączono je do sąsiadującego Cmentarza Wojskowego, nadając części cywilnej i wojskowej nazwę: Cmentarz Komunalny – Powązki.

Najbardziej znany powszechnie Katyń to miejsce kaźni ok. 22 tyś. obywateli Rzeczypospolitej- w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji,zamordowanych w 1940 roku. Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej” i zabijanych strzałami w tył głowy z broni krótkiej dokonała radziecka policja polityczna NKWD.

Brygida Gucwa