Jesteśmy Europą

Echo ŚDM 2016

Jesteśmy Europą

Na zaproszenie P. Elmara Greiten - organizatora wyjazdu do Polski na ŚDM z niemieckiej diecezji Paderborn, w dniach od 27 lipca do 5 sierpnia br. grupa młodzieży Ziemi Kamiennogórskiej ponownie przebywała w parafii Kirchhundem w Niemczech. Organizatorem wyjazdu był ks. kan. Piotr Smoliński, natomiast opiekę nad grupą sprawował ks. Jan Rajczakowski. Tym razem kamiennogórska młodzież brała udział w projekcie „Jesteśmy Europą”. Miał on na celu przygotowanie - wspólnie z niemiecką młodzieżą-spotkania młodych z kilku państw Europy, które ma się odbyć w 2019 roku.

Grupa została zakwaterowana w należącym do KAB (Ruchu Pracowników Katolickich) hotelu Joseph GockelnHaus w Rahrbach. Gospodarze przygotowali dla naszej młodzieży wiele atrakcji, łączących wypoczynek z wycieczkami.

Podczas wyjazdu do Kolonii grupa zwiedziłanajwiększy i najważniejszy kościół- katedrę p.w. Św. Piotra i Najświętszej Maryi Panny. Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO budowla jest siedzibą arcybiskupstwa, wizytówką Kolonii i całych Niemiec. Podczas ŚDM w 2005 r. była głównym miejscem spotkania z papieżem Benedyktem XVI, w którym ks. Jan (jeszcze jako uczeń) uczestniczył. Wystrój katedry tworzy cenny zbiór sztuki średniowiecznej, nowożytnej i nowoczesnej- ołtarze, rzeźby, stalle i liczne witraże z XIII-XX wieku. Przedmiotem szczególnego kultu są tutaj relikwie Trzech Króli. Na wieżach katedry wisi dwanaście dzwonów, w tym największy bijący w Europie- Dzwon Świętego Piotra. Z katedralnej wieży nasza młodzież oglądała panoramę miasta. Grupa była też w muzeum w podziemiach katedry.Spacerując po mieściewidzieli m.in. „most zakochanych”, zabudowę starego miasta oraz niezwykle wymowny pomnik św. Edyty Stein.

W Aachem (Akwizgran) grupa poznała historię miasta, w którym ponad tysiąc lat temu biło serce Zjednoczonej Europy pod berłem Karola Wielkiego. Obecnie miasto jest ośrodkiem przemysłowym i ważnym węzłem komunikacyjnym. Znajdują się tu liczne uczelnie. Perłą architektury w tym mieście jest katedra św. Marii z kaplicą pałacową w stylu karolińskim z VIII wieku, którą –oprócz rynku i starówki- młodzi mieli okazję zwiedzić.

Niezwykły w wydarzenia była wyjazd do Paderborn. Znajduje się tam najstarsza i najważniejsza świątynia miasta pw. Najświętszej Maryi Panny i Świętych Liboriusza i Kiliana, która pełni funkcję katedry od 799 roku. Od 1929 roku jest onasiedzibą arcybiskupstwa. W katedrze nasza młodzież uczestniczyła we Mszy św., którą dla dzieci i młodzieży z Paderborn sprawował ks. bp Matthias König. Wśród koncelebransów był też „nasz” ks. Jan Rajczakowski oraz znany nam z ŚDMowych spotkań w Legnicy i w Rahrbachks. Reinhard Lenz z Freudenbergu. Po Eucharystii wszyscy uczestniczyli w wielkim festynie z różnymi atrakcjami. Dzięki uprzejmości i staraniom Gospodarzy oraz ks. Reinharda Lenza kamiennogórska grupa została przyjęta przez bpa Matthiasa i ugoszczona w jego siedzibie.

W Attendorn nasza młodzież nawiedziłaszpitalny kościół pw. św. Barbary. Posługuje w nim polski kapłan ks. Tomasz Choiński, który opowiedział im historię tego miejsca. Następnie grupa udała się do „głównego” Kościoła, którym jest XIV-wieczna kolegiata św. Jana Chrzciciela (Sauerländer Dom). Zachwyca w nim barokowe wnętrze - pochylone kolumny w nawie głównej, piękne witraże, rzeźby, obrazy, ambona i organy, których dźwięki ks. Tomasz zaprezentował naszej młodzieży.

Poza tym grupa została zaproszona przez Gospodarzy – Państwo Elmara i Ritę Greiten- na piknik do ich prywatnej posiadłości w WelschenEnnest. P. Elmar pokazał młodym tradycyjny dom z muru pruskiego – Fachwerkhaus, natomiast P. Rita przygotowała dla wszystkich pyszne gofry. Relaksowi i zabawie służył także wyjazd do Parku Rozrywki „Panorama Park” w Kirchhundem, w którym połączono atrakcje wesołego miasteczka z mini- ogrodem zoologicznym. Natomiast podczas pobytu nad jeziorem młodzież relaksowała się na łódkach.

Oprócz walorów turystyczno-wypoczynkowych, wyjazd miał charakter religijny. Centrum dnia stanowiła Eucharystia, w której grupa uczestniczyła zarówno w hotelowej kaplicy, w miejscowych kościołach wspólnie z mieszkańcami oraz w katedrze w Paderborn. Wyjazd służył też nawiązaniu nowych znajomości oraz doskonaleniu umiejętności posługiwania się językiem niemieckim i angielskim. Przez kilka dni pobytu w Niemczech naszej grupie towarzyszyła mieszkająca w Niemczech młoda Polka Nadina Wieczorek, która pełniła także rolę tłumacza ale szybko okazało się, że nasza młodzież świetnie sobie radzi sama, posługując się językiem angielskim. Młodzi wrócili do domu ubogaceni duchowo i kulturalnie, zrelaksowani oraz pełni nadziei, że spotkają się za rok.

Należy jeszcze podkreślić, że ten atrakcyjny pod wieloma względami wyjazd młodzieży do Niemiec był dofinansowany przez Burmistrza Kamiennej Góry p. Krzysztofa Świątkaoraz proboszcza ks. Piotra Smolińskiego; natomiast koszty pobytu w Niemczech w znacznej części pokrywali Gospodarze -za co Wszystkim Dobrodziejom młodzież składa serdeczne Bóg zapłać!

Tekst: Brygida Gucwa

Zdjęcia: Ks. Jan Rajczakowski