Rejs pielgrzymkowo-wycieczkowy

Sagrada BarcelonaW dniach od 29 kwietnia do 8 maja proboszcz naszej parafii ks. kan. Piotr Smoliński wraz z grupą parafian odbył rejs statkiem. Rejs miał charakter wycieczkowy i pielgrzymkowy. Uczestnicy wyprawy codziennie brali udział we Mszy św. sprawowanej przez Księdza Proboszcza na statku lub w zwiedzanych kościołach; w maju sprawowane były też nabożeństwa majowe.

Wypływając z Genui szesnastopokładowym luksusowym statkiemMSC Orchestra, który zawijał do niektórych portów południowej i zachodniej Europy, grupa zwiedziła kilka ciekawych miejsc.

W Barcelonie zwiedzili niepowtarzalną secesyjną bazylikę Sagrada Familia (Świątynia Świętej Rodziny), która jest wciąż nieukończonym symbolem miasta. Jej budowa zapoczątkowana w 1882 roku trwa już ponad 100 lat. Zaprojektowana przez „architekta Boga” – Sł. Bożego Antoniego Gaudi, który zwykł mawiać: „Mojemu klientowi się nie śpieszy”, ma być ukończona w 2026 roku – w setną rocznicę jego śmierci.Wolą samego mistrza było ukończenie świątyni jedynie z prywatnych datków sponsorów, dlatego budowa nie jest finansowana przez rząd. Oprócz tego w Barcelonie grupa nawiedziła siedzibę archidiecezji barcelońskiej - katedrę Krzyża Świętego i św. Eulalii. W jednej z kaplic znajduje się krzyż pochodzący ze statku, który brał udział w bitwie pod Lepantow 1571 roku, zakończonej –dzięki modlitwie różańcowej- zwycięstwem chrześcijan nad Turkami. W kaplicy przy relikwiach św. Eulalii ks. Smoliński sprawował Eucharystię.Był też czas na spacer ulicami Barcelony i zwiedzanie miejsc związanych z działalnością Antoniego Gaudi.

Pielgrzymi zwiedzili także Lizbonę- miasto związane ze św. Antonim, powszechnie nazywanymz Padwy,który urodził się w Lizbonie. Zgodnie z tradycją, na miejscu jego urodzinzostał zbudowanykościół św. Antoniego, gdzie znajdują jego relikwie. Oprócz tej świątyni grupa nawiedziła katedrę Najświętszej Maryi Panny zwaną w Lizbonie katedrą Se.Jest to najstarszy kościół w mieście; cechuje go ciekawa architektura i historia… oraz tłumy turystów, gdyż jest to jeden z najważniejszych zabytków Lizbony.

W Santiago de Compostella kamiennogórscy pielgrzymi zwiedzili Bazylikę św. Jakuba.Jest to jedna z najważniejszych świątyń pielgrzymkowych z relikwiami św. Jakuba WiększegoApostoła. W tej bazylice, która jest miejscemdocelowym Drogi św. Jakuba ks. Proboszcz sprawował Mszę św.

Na trasie rejsu były także wybrzeża Francji i zwiedzanie w Normandii najbardziej spektakularnych klifów w Europie.Granitowe skały, które wznoszą się na wysokość około 75 metrów, uwieczniał na swoich obrazach Claude Monet. W Normandii niektórzy pielgrzymi zwiedzili także skalistą wyspę pływową w Zatoce Wzgórza Świętego Michała (Mont San Michel). Wyspa połączona jest z kontynentalną Francją 1800-metrową groblą i odsłania się tylko podczas odpływu.

Po drodze do celu wycieczki było także zwiedzanie Kopenhagi, która jest jednym z najstarszych i największym miastem oraz stolicą Danii.

W trakcie wycieczki było takżekilka dni spędzonych tylko na morzu; był to czas relaksu, wypoczynku i integracji. Można było korzystać z szerokiej gamy dostępnych rozrywek, przygotowanych dla gości.