Koncert gruzińskiej muzyki cerkiewnej.

Koncert gruzińskiej muzyki cerkiewnej.Koncert gruzińskiej muzyki cerkiewnej.19 maja b.r. w Kamiennej Górze miał miejsce koncert gruzińskiej muzyki cerkiewnej. Dzięki staraniom wicemarszałek województwa dolnośląskiego – Kamiennogórzanki Iwony Krawczyk i na zaproszenie proboszcza ks. kan. Piotra Smolińskiego w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej wystąpił gruziński Narodowy Chór Adżarii „Batumi”.

Z racji, że Gruzja przyjęła chrześcijaństwo w IV w. – jako drugi kraj na świecie po Armenii- zachowały się utwory pochodzące nawet z VI wieku.W programie koncertu znalazły się więc pieśni sakralne z różnych epok. 14-osobowy chór męski wykonał techniką polifoniczną takie utwory jak:„Ty jesteś winnicą”w wersji guryjskiej z VII w., „Ornano” z VII w., „Święty Boże”, „Alleluja”, „Pokój nam”z XIII w., „Boże, Boże” i„Nie porusza się” z XIX w. i XX-wieczne„Światło Obu Oczu”. Oprócz muzyki cerkiewnej, na zakończenie artyści wykonali powszechnie znaneprzed laty w Polscetradycyjne pieśni gruzińskie - „Suliko” i „Batumi”. 

Występ światowej sławy chóru w naszym kościele był niezwykłym wydarzeniem artystycznym. Wstęp na koncert był bezpłatny i wysłuchali go licznie zgromadzeni w kościele mieszkańcy miasta i powiatu- z duszpasterzami i przedstawicielami władz samorządowych na czele.Słuchacze byli zachwycenikunsztem artystycznym chórzystów oraz zdumieniumiejętnościami imożliwościami ich głosu, który –bez użycia mikrofonów- wypełniał naszą świątynię, nawet, gdy mężczyźni śpiewali na poziomie piano.

Koncert odbył się w ramach Wrocławskiego XXVII Festiwalu „Maj z Muzyką Dawną”.Prowadzący koncert dyrektor artystyczny Festiwalu Maciej Kieres wyznał, że goście z Gruzji byli zdumieni wielkością oraz pięknem kamiennogórskiego kościoła… i „nieco obawiali się”, czy wypełni się widzami.

Oprócz Kamiennej Góry chór zaprezentował się także we Wrocławiu i w Kudowie Zdroju.
 

Tekst: Brygida Gucwa

 Zdjęcia: ks. Piotr Smoliński