Kolędowy koncert sygnalistów myśliwskich

Pobłogosław polskie knieje

6 stycznia –w uroczystość Objawienia Pańskiego - w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze wystąpił Sudecki Chór Rogów Myśliwskich. Tworzą go połączone zespoły: „Odgłosy Kniei” czyli Reprezentacyjny Zespół Sygnalistów Myśliwskich Okręgu Wałbrzyskiego PZŁ oraz „Durlakowe Rogi” z Koła Łowieckiego „Leśnik” w Jarkowicach z Okręgu Jeleniogórskiego.
Po Mszy św. -z muzyką myśliwych- odbył się koncert. Prowadził godyrygent i kierownik zespołu Bogusław Rup. Na wstępie powiedział on m. in., że myśliwi mają wiele wspólnego z pasterzami, którym „wśród nocnej ciszy” -gdy strzegli swego stada- została objawiona radosna wieść o narodzeniu Jezusa. Pasterze –podobnie jak myśliwi- posługiwali się naturalnymi, akustycznymi (nie elektronicznymi) instrumentami. Zgodnie z Instrukcją KEP o muzyce kościelnej, którą twórcy zespołów z uwagą przeanalizowali, ten koncert nie ma być promocją zespołu ale oddaniem chwały Panu Bogu i tworzeniem wspólnoty poprzez śpiew kolęd.

Przy dźwięku myśliwskich rogów przewodził mu solista- łowczy Andrzej Kuncewicz. Oprócz „tradycyjnych” polskich kolęd, wykonano także najpopularniejszą na świecie kolędę „Cicha noc”, która jest przetłumaczona na ok. 300 języków i dialektów świata. Sudecki Chór Rogów Myśliwskich wykonał także dwie autorskie kolędy myśliwskie, których słowa napisał założyciel zespołu „Durlakowe Rogi” -myśliwy Władysław Durlak, a muzykę- założyciel zespołu „Odgłosy Kniei”– Bogusław Rup. Prapremiera utworu „Pośród lasów” miała miejsce w legnickiej katedrze w 2014 roku, natomiast kolęda „Od Sudetów po Bieszczady” miała swoją prapremierę właśnie podczas koncertu w naszym kościele. Słowa z tej kolędy „Witaj Jezu, chwała Tobie/ żeś nam Dobro poznać dał/ i w maleńkiej Twej Osobie/ każdy Stwórcę ujrzeć chciał” wyjątkowo współgrały z obchodzoną uroczystością Objawienia Pańskiego. Niewątpliwym atutem koncertu były też fascynujące informacje dyrygenta chóru dot. historii prezentowanych kolęd oraz pobożności myśliwych przejawiającej się w czci św. Huberta oraz w „zwyczajnym” kontakcie z pięknem i majestatem natury, która jest dziełem Stwórcy. Przejawia się to m.in. także w słowach autorskich kolęd: „Ach, jak cudnie jest tej Nocy/ bo migoce tyle gwiazd/ i to dzięki Twej wszechmocy/ szczęście, radość jest wśród nas/ (…) Pobłogosław polskie knieje/ niechże się w nich Dobro dzieje/ Przy okazji daj nam, Panie/ też udane polowanie”.
Warto dodać, że od czasu powstania, zespoły dały kilkadziesiąt występów, propagując prastarą polską muzykę myśliwską. Odwiedziły wiele miejsc w całej Polsce oraz w Austrii. W 2015 roku wystąpiły podczas gali muzyki myśliwskiej w operze wrocławskiej. W asyście myśliwych odbył się m.in. odpust na Śnieżce, pasterka w bazylice i uroczystości w kościele na Górze św. Anny w Krzeszowie, „Noc kościołów” w Głuszycy czy uroczystości w kościele Matki Bożej od Zagubionych w Karpowie. Osobną kartę w historii zespołów stanowią koncerty np. w parafii Gartenstadt w Wiedniu, w katedrze w Nysie i kolędowanie m.in. w Krzeszowie, Głogowie czy Kamiennej Górze. Ponadto zespoły uświetniają uroczystości, jubileusze i biesiady łowieckie (np. „Hubertusy”) a także śluby i pogrzeby myśliwych.
O wysokim poziomie zespołu świadczą liczne sukcesy i nagrody zdobywane podczas konkursów i przeglądów muzyki myśliwskiej. W 2013 roku Kapituła Odznaczeń Łowieckich PZŁ odznaczyła „Odgłosy Kniei” i „Durlakowe Rogi” Medalem Świętego Huberta. Jest to najwyższe odznaczenie łowieckie przyznawane za kultywowanie etyki, tradycji i zwyczajów łowieckich oraz propagowanie kultury łowieckiej. Tym działaniem objęta jest też młodzież, która także osiąga sukcesy na konkursach i przeglądach sygnalistów myśliwskich.

Brygida Gucwa