Sylwestrowa modlitwa o pokój pod sklepieniem nieba

W sylwestrowy wieczór kończący oktawę Bożego Narodzenia ks. Paweł Adres zorganizował spotkanie opłatkowe dla młodzieży z grupy „Parkówka”. Po odczytaniu fragmentu Ewangelii o narodzeniu Pana Jezusa miała miejsce modlitwa, w którą ze swoimi intencjami włączyli się wszyscy uczestnicy spotkania. Panu Bogu powierzono nie tylko swojesprawy osobiste ale także naszą parafię i jej proboszcza ks. kan. Piotra Smolińskiego oraz nieobecną z różnych przyczyn na spotkaniu młodzież. Łamanie się opłatkiem i składanie życzeń było okazją do wyrażenia wdzięczności za wszelkie dobro – szczególnie duchowe- które dokonało się w ostatnim roku w tej wspólnocie; wśród nich jest to, że już kolejna –trzecia młoda osoba przyjęła szkaplerz. Młodzież podziękowała ks. Pawłowi za jego cierpliwe i wytrwałe towarzyszenie im na drodze formacji duchowej i życiowej oraz za czas im w każdy sobotni wieczór poświęcany. Dopełnieniem agapy był śpiew kolęd przy akompaniamencie gitary, na której grała Paulina.

Przed północą grupa udała się na grzbiet Gór Kamiennych, aby nawiedzić stojącą na szlaku pocysterską kapliczkę Matki Bożej Częstochowskiej. Z okazji przypadającego 1 stycznia 2018 roku 51. Światowego Dnia Pokoju, młodzi modlili się o pokój, który –jak napisał Papież Franciszek w Orędziu- „jest głębokim pragnieniem wszystkich ludzi i wszystkich narodów, szczególnie tych, którzy najbardziej cierpią z powodu jego braku”. Z racji, że jego początkiem jest pokój serca, ks. Paweł modlił się o tę łaskę dla młodzieży i zachęcał do korzystania z sakramentu pokuty i Eucharystii, które są prawdziwym źródłem Pokoju. Następnie wszyscy udali się na szczyt góry, aby podziwiać panoramę Kamiennej Góry, Krzeszowa i Czarnego Boru. W noc rozświetloną wręcz niezwykłym blaskiem księżyca widać było także różne miejscowości Kotliny Kamiennogórskiej oraz Śnieżkę i rozciągające się na widnokręgu pasma górskie. Na progu Nowego Roku Pańskiego 2018 wszędzie rozbłysły różnokolorowe fajerwerki, które są symbolem radości, ale mogą być też odczytane jako „sygnał”,że jestem tu na ziemi i ku niebu pragnienia swego serca wysyłam.
O północy był czas na wzajemne składanie życzeń, po czym ks. Paweł z grupąodmówił pod sklepieniem nieba część radosną Różańca świętego i koronkę do Bożego Miłosierdzia. Dopełnieniem modlitwy była Litania Loretańska i zawierzenieŚwiętej Bożej Rodzicielce wszystkich intencji serc młodzieży i Kościoła. Radosne „Magnificat” zakończyło noc sylwestrową „Parkówki”, której członkowie mogli po raz kolejny doświadczyć radości bez „zmieniających świadomość” środków.
Warto wiedzieć, że nadejście Nowego Roku świętowano już w czasach starożytnych, jednak w związku z różnicą w kalendarzach nie ustalono jednej daty; dopiero Juliusz Cezar w 46 r. p.n.e. ustalił datę rozpoczęcia kolejnego roku na 1 stycznia. W tradycji chrześcijańskiej święto związane jest z datą śmierci papieża Sylwestra I, który zmarł 31 grudnia 335 roku. Pierwszy raz noc sylwestrowa była obchodzona w 999 roku. Ludzie obawiali się końca świata związanego z wejściem w nowe millenium. Kiedy wybiła północ i nie doczekano zapowiadanej apokalipsy, zaczęto świętować. Ludzie wyszli na ulice, śpiewali, tańczyli. 1 stycznia 1000 roku papież Sylwester II dał wiernym błogosławieństwo „urbi et orbi” („miastu i światu”), co stało się tradycją i funkcjonuje do dzisiaj. W Polsce noc sylwestrowa rzadko była obchodzona, dopiero w połowie XIX wieku w bogatych domach mieszczańskich organizowano przyjęcia, które polegały na wspomnieniach i wróżbach.

Tekst i zdjęcia: Brygida Gucwa