Droga Krzyżowa w obronie życia.

Wieczorem 24 marca – w Narodowy Dzień Życia na ulicach Kamiennej Góry odbyło się nabożeństwo drogi krzyżowej. W modlitwie w intencji obrony życia zjednoczyli sie wierni parafii Św. Ap. Piotra i Pawła i Matki Bożej Różańcowej ze swoimi proboszczami - ks. prał. Edwardem Bigosem i ks. Piotrem Smolińskim, który szedł na czele i prowadził modlitewny orszak ulicami miasta. W nabożeństwie uczestniczył też ks. kan. Bronisław Piśnicki, ks. Damian Ziembikiewicz oraz ks. Pawel Adres, który przygotował i prowadził rozważania do poszczególnych stacji. Były one głosem nienarodzonego dziecka – Marysi, której swojego głosu użyczyła Ania z parafialnej grupy młodzieżowej. Natomiast Paulina i Piotr grali na gitarach i wspomagali śpiew pieśni "W Tobie jest światło" oraz "Nowe życie rodzisz w nas", które na zmianę towarzyszyły uczestnikom nabożeństwa.

W wieczornym przejściu ulicami miasta można było usłyszeć oraz rozważyć dylematy i argumenty rodziców i ich "niezaplanowanego" dziecka. Wzajemne oskarżenia, kłótnie, kłamstwa, "dobre rady przyjaciółek", które zdecydowały się na aborcję i "wsparcie" lekarza w końcu doprowadziły do zabicia nienarodzonego dziecka. Nie pomogły prośby babci i dziadka dziecka ani zaoferowane przez nich wsparcie... W decyzjach i konflikcie dorosłych ukazana jest "droga krzyżowa poczętego dziecka" i argumenty za życiem dziecka, którego początkiem jest (jak sama nazwa wskazuje) moment poczęcia. Jedna ze stacji pokazała też lekarza dokonującego -nawet kilku w ciągu dnia- "zabiegów". Przesłaniem nabożeństwa było też wskazanie na dzieło duchowej adopcji dziecka poczętego. Polega ono na otoczeniu przez 9 miesięcy modlitwą poczętego, znanego Panu Bogu, dziecka, którego życie w łonie matki jest zagrożone.

Droga krzyżowa zakończyła się na rynku. Tam ks. Edward Bigos podziękował za powtórną inicjatywę parafii Matki Bożej Różańcowej wspólnej modlitwy na ulicach miasta. Wspomniał też o przypadającej 25 marca 60. rocznicy Traktatów Rzymskich i szczycie przywódców Unii Europejskiej w Rzymie. "To nie przypadek, że 60 lat temu – w uroczystość Zwiastowania Pańskiego- wzięła swój początek Unia Europejska, która czerpała swoje inspiracje z nauki Kościoła. Potem – w jej historii- UE odeszła od wartości chrześcijańskich. Dzięki Bogu Polska do nich powraca"-powiedział m.in. ks. Edward Bigos.
Niejako dopełnieniem modlitwy w intencji życia była możliwość podjęcia duchowej adopcji dziecka poczętego. W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, która jest też Dniem Świętości Życia, w kościele miało miejsce błogosławieństwo osób, które zdecydowały się otoczyć modlitwą poczęte dziecko, aby mogło bezpiecznie się narodzić i być przez rodziców kochane.

Brygida Gucwa