Sportowa rywalizacja pod patronatem św. Stanisława Kostki

Eliminacje Turnieju Piłki Halowej Służby Liturgicznej DL

Sportowa rywalizacja pod patronatem św. Stanisława Kostki

                W sobotę 10 marca w Kamiennej Górze odbyły się eliminacje Turnieju Piłki Halowej Służby Liturgicznej Diecezji Legnickiej z rejonu jeleniogórsko- kamiennogórskiego. Zgodnie z ustaleniami diecezjalnego duszpasterza służby liturgicznej ks. Przemysława Durkalca oraz dzięki życzliwości proboszcza ks. kan. Piotra Smolińskiego, organizatorem rozgrywek była parafia pw. Matki Bożej Różańcowej. Nad całością spraw organizacyjnych i przebiegiem zawodów czuwał ks. Paweł Adres.

            W rozgrywkach wzięło udział 13 drużyn reprezentujących parafie:Matki Bożej Ostrobramskiej w Rząsinach, Św. Józefa Oblubieńca NMP w Świeradowie Zdroju, Chrystusa Króla w Janowicach Wielkich, Wniebowzięcia N.M.P. w Krzeszowie,  Św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze -Cieplicach, Św. Rodziny w Chełmsku Śląskim, Wniebowzięcia N.M.P. w Lubawceoraz M.B. Różańcowej w Kamiennej Górze.

            Przed rozpoczęciem zawodów w kościele miała miejsce Eucharystia sprawowana z pełną asystą służby liturgicznej z naszej parafii. Z okazji obchodzonego Roku Św. Stanisława Kostki oraz 100-lecia odzyskania niepodległości, ks. Paweł ustawił w świątyni obraz patrona dzieci i młodzieży w otoczeniu biało-czerwonych flag. Mszę św., której przewodniczył ks. Jarosław Góreckiz Krzeszowa sprawował też o. MateuszKaźmierski -pijar z Jeleniej Góry-Cieplic. Ze swoimi drużynami modlili się także ks. Piotr Suska z Janowic Wielkich i ks. KrzysztofZabłocki z Lubawki, który wygłosił Słowo Boże. Z racji, że „ciało lepiej się rusza, gdy w nim mieszka czysta dusza”,ks. Paweł w konfesjonale pełnił posługę sakramentu pokuty.

W nawiązaniu do liturgii dnia ks. Krzysztof powiedział m.in. „Bardziej niż ofiary, Pan Bóg pragnie, aby kochać. Powinniśmy mieć w sercu miłość przebaczającą (do rodziców, do kolegów, do każdego człowieka), która koi serce. Nadęty pychą ewangeliczny faryzeusz składa Bogu w ofierze swoje zasługi, natomiast celnik – pokorę. Turniej piłkarski niesie ze sobą pragnienie zwycięstwa, piedestału. Do prawdziwego zwycięstwa (nie tylko na boisku) potrzebna jest gra z zasadami, postawa fair play; nie kopię na boisku, nie kopię w szkole, nie oszukuję, nie kłamię… Ten, kto służy przy ołtarzu ma się wyróżniać nie pychą i głupotą ale cnotą i pokorą ducha. Trzeba świecić dobrym przykładem”. Jako wzór do naśladowania ks. Krzysztof wskazałśw. Stanisława Kostkę. „Swoją mądrością przewyższył on niejednego dorosłego. Miał bogatych rodziców i mógł żyć sobie na luzie, ale wszystko porzucił i poszedł pieszo do Rzymu, aby wstąpić do zakonu. Milsza mu była służba Bogu niż łatwe życie. Był pokorny i cierpliwie znosił dokuczania kolegów z powodu swej pobożności; przebaczał imodlił się za nich” – powiedział ks. Krzysztof.

            Dzięki życzliwości dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących P. Marioli Jaciuk, zawody odbyły się na hali sportowej tejże szkoły. Za profesjonalny przebieg rozgrywek odpowiadał zespół sędziowski nauczycieli w-f:  Kornel Łukasik, Rajmund Gądek, Seweryn Poręba i Andrzej Podwika, których w organizacji zawodów wspierała Anna Kaczmarczyk, wykonująca także dokumentację fotograficzną.Uczestników turnieju zaszczycił swoją obecnością dziekan dekanatu Kamienna Góra Zachód - ks. Piotr Smoliński.

Turniej metodą „każdy z każdym” rozegrany był w trzech grupach: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. W wyniku rywalizacji najlepszą w piłce nożnej drużyną w grupie szkół podstawowych okazała się służba liturgiczna z parafii Św. Józefa Oblubieńca NMP w Świeradowie Zdroju. Natomiast w grupie gimnazjalistówI miejsca zajęłareprezentacja parafii z Krzeszowa a w grupie szkół ponadgimnazjalnych–z Chełmska Śląskiego.Zwycięzcy będą reprezentować rejon w finale diecezjalnym.

            Na zakończenie turnieju ks. Paweł wręczył drużynom nagrody, które ufundowałKrzysztof Świątek -Burmistrz Kamiennej Góry. Natomiast Urząd Miasta i Starostwo Powiatowe przekazało pamiątkowe foldery reklamowe. Ponadto piekarnia „Gertchen-Ruchała” przekazała bułki, z których wolontariusze z ZS i z rodzin ministrantów przygotowali dla wszystkich uczestników turnieju kanapki.Nie zabrakło również wody mineralnej i gorącej herbaty oraz różnego rodzaju domowych wypieków przekazanych przez Parafian.  Za wszelkie gesty życzliwości oraz płynące z dobroci i hojności otwartego serca uczynki miłosierdzia Organizatorzy turnieju składają Wszystkim serdeczne chrześcijańskie Bóg zapłać!