Szkolne rekolekcje wielkopostne

Spadające talerze i Lucy Phere na rekolekcjach

W dniach 5-7 marca w kościele Matki Bożej Różańcowej odbyły się szkolne rekolekcje wielkopostne dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Prowadzący spotkania z młodzieżąw trzech grupach szkół ks. Tomasz Pązik z Jeleniej Góry mówił o historii działania Pana Boga w jego życiu. Złożył odważne świadectwo z burzliwego czasu bycia gimnazjalistą, kiedy popadł w konflikt z rodzicami, nauczycielami i kolegami oraz odrzucił praktyki religijnei stracił wiarę w Pana Boga. Mówiąc o wierze, ks. Tomasz stwierdził, że wiara to dobrowolna odpowiedź człowieka na Miłość Boga. W przeciwieństwie do szatana, Bóg nie pcha się w życie człowieka- pozwala się odrzucić i nawet sponiewierać. Szatan chce, aby współczesny człowiek zwątpił nie w istnienie Boga ale w istnienie szatana; gdy człowiek wyłączy swoją czujność to Zły, który obiecuje szczęście i walczy małymi krokami, będzie go zniewalał. W zrozumieniu tych treści pomógł teledysk zespołu T.Love z polską wersją ballady Boba Dylana „Lucy Phere”.Piosenkajest dialogiem szatana (metaforycznie LucyPhere) z człowiekiem. Przekazuje obiecanki(„Jestem Lucy a ty będziesz Big Star”, „Ja ci zrobię fantastyczny PR, a ty będziesz Big Star”, „Ja zachcianki, potrzeby twe znam”, „Moja trawa zielona, kokainy ramiona mogą pomóc, jeśli będzie ci źle”), wybory i skutki niewłaściwych decyzji, za które płacimy wysoką cenę („Ja to wszystko sprawiłem, ja ci dałem tę siłę, teraz chłopcze czas spłacić swój dług. Teraz należysz do mnie, ja cię srodze upodlę…”)

Wyzwoleniaz mocy Złego może dokonać Jezus Chrystus, który z miłości do człowieka oddał swoje życiei wziął na siebie nasze grzechy. Te treści ks. Tomasz zobrazował za pomocą krótkiego filmu „FallingPlates” (Spadające talerze). Dopełnieniem przekazywanych treści była wymowna w swej treści pantomima, którą we współpracy z ks. Pawłem Adresemz uczniami Gimnazjum nr 2przygotowała katechetka Monika Breitenfellner-Pasiut.

Podczas Eucharystii kończącej rekolekcje ks. Tomasz ponownie nawiązał do spowiedzi, która motywuje do przeglądu duszy i daje możliwość poznania, czym szatan chce nas osaczyć. Sakrament pokuty daje łaskę uświęcającą, która otwiera niebo iwspomaga człowieka, aby do grzechunie wracał. Ks. Tomasz powołał się na słowa św. Piotra „Przeciwnik wasz, diabeł, jak lew ryczący krąży szukając kogo pożreć. Mocni w wierze przeciwstawcie się jemu!” (1 P 5,8).

Młodzież poszczególnych szkół podziękowała ks. Tomaszowi za ciekawe i autentyczne, oparte na świadectwie swojego życia rekolekcje. Wraz z kwiatami młodzież gimnazjalna wręczyła rekolekcjoniście ananasa. „Jeszcze nigdy nie dostałem w kościele ananasa”- z nieudawaną radością ks. Tomasz przyjął dar i symbol gimnazjalistów, którzy bywają na zewnątrz twardzi ale chropowata skórka kryje słodki i soczysty środek.

Słowa wdzięczności za obecność i towarzyszenie młodzieży oraz posługę w konfesjonale skierowano także do proboszcza ks. kan. Piotra Smolińskiego oraz ks. Pawła Adresa, który – wraz z zespołem z ZSO- służył młodzieży także swoim talentem muzyczno-wokalnym.