Ekstremalna Droga Krzyżowa w Adršpaskich Skałach

Ostatnia w Wielkim Poście 2018 roku Ekstremalna Droga Krzyżowa, organizowana w naszej parafii odbyła się 23 marca. Ks. Paweł Adres z 30-osobową grupą udał się do Adršpach w Czechach. Do punktu widokowego na wierzchołku Krzyżowego Wierchu (667 m n.p.m.)  naprzeciw Skał Adršpaskich, w znacznej części po wąskich i stromych schodach,  prowadzi odrestaurowana droga krzyżowa. Żelazne tablice(zwane reliefami)przedstawiające poszczególne stacje pochodzą z XVII wieku i umieszczone są we wnękach wykutych w skale. Na samym szczycie, na podstawie z piaskowca, z rzeźbami św. Anny, św. Józefa i św. Jana Nepomucena znajduje się żelazny krzyż z 1857 roku.

Naszej modlitwie towarzyszyła ciemność i głucha cisza nocy, która podkreślała charakter drogi krzyżowej i sprzyjała rozważaniom zaczerpniętym z „Modlitwy w drodze”. Wraz z ks. Pawłem czytał je Mikołaj Gertchen. Tradycyjnie, przy każdej stacji stawialiśmy zapalony znicz; schodząc na dół mogliśmy się zachwycać pięknem wyznaczonego ich blaskiem szlaku naszej modlitewnej wędrówki.

Pokonanie ośnieżonej i częściowo oblodzonej trasy było najbardziej ekstremalnym wyczynem podczas wszystkich naszych wyjazdów…ale -pod każdym względem- WARTO BYŁO!!!

BOGU NIECH BĘDĄ DZIĘKI !!!