Matura czy inicjacja chrześcijańska?

W dniach 23-26 listopada na Jasnej Górze miał miejsce IV Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacjipod hasłem:Bierzmowanie – Matura czy inicjacja chrześcijańska. Gospodarzem spotkania był abp Grzegorz Ryś – przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Obecnych było kilku biskupów -z abp Wojciechem Polakiem, Prymasem Polski na czele. Wśród prelegentów był też abp RinoFisichella - Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji oraz bp Marek Medyk, który w KEP przewodniczy Komisji Wychowania Katolickiego i jest członkiem Komisji Duszpasterstwa i Rady Duszpasterstwa ds. Młodzieży.
W spotkaniu wzięło udział ponad 600 osób z kraju i zza granicy: księża, katecheci, wychowawcy, liderzy grup ewangelizacyjnych i świeccy animatorzy włączający się w parafiach w proces przygotowania młodzieży do życia darami Ducha Świętego. Z naszej parafii w Kongresie uczestniczył Ks. Paweł Adres oraz zaangażowani do prowadzenia niedzielnych spotkań formacyjnych dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania – Brygida Gucwa i Andrzej Gołdyn.

Uczestnicy Kongresu codziennie uczestniczyli w Eucharystii, którą sprawowali obecni biskupi i kapłani. Fundamentalne znaczenie miała też wspólna modlitwaw „polskim Wieczerniku”, bo bez niej nie jest możliwe nowe wylanie Ducha Świętego. Modlitwie i refleksji pomagała oprawa muzyczna prowadzona przez zespół Huberta Kowalskiego.
W czasie Kongresu odbywały się konferencje, warsztaty i debaty, które podkreślały, że istnieje wielka konieczność pogłębienia istoty sakramentu bierzmowania wśród młodych.Wielokrotnie powtarzano, że bierzmowane to etap a nie cel posługi Kościoła. Chodzi raczej o stworzenie przestrzeni spotkania młodych z Bogiem, by najpierw Go pokochali a potem dopiero sprostali wymogom kościelnym. Szansę uczestnicy Kongresu widzą w odwróceniu powszechnych tendencji w parafiach do koncentrowania się na zdobywaniu wiedzy, zaliczaniu egzaminów i zbieraniu przed bierzmowaniem podpisów w indeksie.
Bp Ryś powiedział m.in., że„W Bierzmowaniu nie chodzi o Bierzmowanie, tylko chodzi o życie Duchem Świętym. O życie wypełnione Duchem, którego otrzymaliśmy. Przygotowujemy ludzi do sakramentów, a nie do życia wiarą i odkrycia w sobie tożsamości człowieka wierzącego, który się karmi sakramentami i niesłychanie sobie ceni łaskę sakramentów i który wie, że sakramenty są doświadczeniem spotkania z Bogiem, ale to jest fragment jego tożsamości – to nie jest całe jego życie. Nie przygotowujmy ludzi do bierzmowania, bo je przyjmą i powiedzą: OK, co jeszcze chcecie? Przygotowaliście nas. Przyjęliśmy. No to idziemy do domu”.
Nieocenioną i niezastąpioną rolę w przegotowaniu do bierzmowania mają rodzice, którzy z natury są dla swoich dzieci pierwszymi wychowawcami i nauczycielami wiary. W czasie Kongresu małżonkowie dzielili sięświadectwami towarzyszenia swoim dzieciom w drodze przygotowań do bierzmowania. Były też świadectwa młodych- w tym Janka Meli- którzy mówili o swoich dobrych i złych doświadczeniach związanych z przygotowaniem do bierzmowania.
Podkreślono też, że bardzo ważnym etapem dla nowej ewangelizacjijest katecheza, która może nadać większy sens, większą tożsamość ludziom i większą zdolność odczytywania swojego miejsca we wspólnocie i przynależenia do niej. Bp Marek Mendyk przypomniał niektóre wskazania KEP dot. przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Szczególnie wskazał na spotkania w małych grupach, które mogą prowadzić kapłani, osoby konsekrowane, katecheci świeccy lub animatorzy z ruchów i stowarzyszeń.Głoszenie prawd wiary powinno być połączone z osobistym świadectwem głoszącego, a także z ukazywaniem przykładów współczesnych świadków. Ważne jest też organizowanie celebracji liturgicznych, dni skupienia i spotkań z rodzicami.
W czasie zajęć warsztatowych w grupach zaprezentowano nowe, ale już sprawdzone metody pracy z kandydatami do bierzmowania. Wśród nich również wskazano na spotkania z młodzieżą w małych grupach ze świeckimi animatorami, którymi bywają nie tylko katecheci ale też rodzice, rodziny, starsi koledzy, którzy po bierzmowaniu rozwijają w sobie dary Ducha Świętego i żyją nimi na co dzień we wspólnocie rodzinnej, rówieśniczej i parafialnej.
Prelegenci wielokrotnie podkreślali, że bierzmowanie należy do sakramentów inicjacji- i takim powinno zostać. Abp Grzegorz Ryś ujął to w słowach: „Ważniejsze jest to, co jest po, od tego, co jest przed. Naprawdę ważniejsze jest to, co się dzieje później. Na ile ten Duch Święty, którego przyjmujemy sakramentalnie, podda nas sobie? Napełnianie Duchem Świętym ma dwa wymiary- bardzo osobisty, indywidualny, ale ma też wymiar wspólnotowy – eklezjalny. (…) Pięćdziesiątnica rzeczywiście wydarzyła się raz i w naszym życiu wydarza się raz, tylko nie na zasadzie – raz i koniec, raz i przeszłość, raz i już do tego się nie da wrócić. Tylko raz – w takim kluczu inicjacyjnym – wytrysnęło we mnie źródło i bije we mnie ciągle. Ciągle mogę do tego wrócić i tę łaskę w sobie aktualizować i wzbudzać. I ciągle jest tak, że Duch Święty ma ambicje nas napełnić, ma pragnienie nas wypełnić. Stań się tym, kim jesteś. Jesteś człowiekiem napełnionym Duchem Świętym. Daj się napełnić Duchowi Świętemu sobą. Stań się tym, kim jesteś.(…) Jeśli przyjmiesz Ducha już nigdy nie będziesz sam!”
Dopełnieniem Kongresu było spotkanie ewangelizacyjne z młodzieżą częstochowskiej diecezji, które odbyło się w Hali Polonia. Był to czas uwielbienia Pana Bogapodczas adoracji Najświętszego Sakramentu, spotkania z Nim w sakramencie pokuty i pojednania, Eucharystii, oraz w modlitwie osobistej i wstawienniczej.Był to też czas zesłania Ducha Świętego.