Wizyta Prezydenta RP w Kamiennej Górze

12 marca 2018 roku Prezydent RP Pan Andrzej Duda odwiedził powiat kamiennogórski. W programie wizyty znalazła się Europejska Perła Baroku, czyli sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie oraz spotkanie z mieszkańcami powiatu w Kamiennej Górze. W spotkaniu tym uczestniczyli także Proboszczowie kamiennogórskich parafii- ks. kan. Piotr Smoliński, ks. prał. Edward Bigos i ks. kan. Aleksander Siemiński.
W Krzeszowie Pan Prezydent spotkał się z Ks. Bp. Zbigniewem Kiernikowskim. Pan Prezydent Andrzej Duda zwiedził Krzeszowską Bazylikę Mniejszą pw. Wniebowzięcia NMP oraz spotkał się z siostrami benedyktynkami.Była też chwila na osobistą modlitwę przed najstarszym wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej w Polsce. Na koniec prezydent odwiedził Mauzoleum Piastów Śląskich oraz kościół pw. św. Józefa.

Podczas spotkania z mieszkańcami Kamiennej Góry Pan Andrzej Duda chwalił piękno odwiedzonych miejsc i mówił o przywracaniu nadziei takim regionom Polski jak powiat kamiennogórski.
„Macie tu prawdziwy skarb. Prawdziwą Europejską Perłę Baroku. Urok tego miejsca jest tak wielki, że powala na kolana każdego, nawet tego, kto kompletnie się na tym nie zna. Urok jest niesamowity. A jednocześnie miejsce to jest mało w Polsce znane. Wierzę, że dzięki tej inwestycji, jaką jest trasa S3, więcej Polaków będzie mogło tutaj dojechać i zobaczyć tę wspaniałą ziemię z jej niezwykłymi zabytkami” - mówił Pan Andrzej Duda.
„Projekt drogi S3 to jedna z fundamentalnych inwestycji, która oznacza jeszcze większe otwarcie całego regionu dla turystyki i biznesu - mówił Pan Prezydent podczas spotkania z mieszkańcami Kamiennej Góry. Zaznaczył, że projekt stanowi niezwykle istotny element jego wizji politycznych jako prezydenta. „Głęboko w to wierzę, że projekt S3 będzie oznaczał lata zupełnie nowej jakości dla państwa miasta” - powiedział Pan Prezydent do mieszkańców Kamiennej Góry.
W przemówieniu Pana Prezydenta nie zabrakło nawiązania do wielkiej polityki - począwszy od idei Trójmorza i związanych z nią inwestycji, m.in. trasą S3, wprowadzoną przez rząd PiS polityki prorodzinnej (500+) czy trwającego roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Pan Andrzej Duda apelował do odpowiedzialnych za kształcenie dzieci i młodzieży o zaangażowanie w dobre i owocne przeżycie tej rocznicy. „Chciałbym, żeby uczniowie szukali w swoich rodzinach wspomnienia z czasów odzyskania przez Polskę niepodległości. Wspominajcie państwo tamtą historię, wspominajcie tamtych bohaterów, wspominajcie waszych dziadków, pradziadków, którzy byli w Legionach. Mówcie o nich. Dziś mamy rzeczywiście suwerenną, niepodległą, wolną Polskę, która - wierzę w to - będzie państwem, w którym będzie nam się żyło coraz lepiej. W związku z tym mówcie o tym dzieciom” - podkreślił Pan Andrzej Duda.
Dzień wizyty Prezydenta RP w Krzeszowie i w Kamiennej Górze była bardzo ważnym wydarzeniem i przejdzie do historii.Podkreślił to kustosz krzeszowskiego sanktuarium ks. prał. Marian Kopko:„Do Krzeszowa przyjeżdża wiele osób - od prostych pielgrzymów po ministrów. Jednak prezydent to prezydent. Dzisiejsza wizyta przejdzie do historii. Jestem wdzięczny Bogu i ludziom za to, że do tej wizyty doszło”.